736 529 221 penaz.vm@seznam.cz

Poděkování za přírodu

Kyjov 15/10 2023 ve 14:30 h.

Děkování za přírodu a její dary, žehnání lidem, kteří o ni pečují,

žehnání celému kraji, rozhled po kraji a popis toho, co vidíme -

Od kaple Panny Marie Růžencové z r 1874 ke kříži z r. 1847 ve výšce 672 m n. m. - cca 600 m, převýšení 36 m, 6 zastavení

 1) v kapli

Přivítání jménem  obce

Kněz: Ve jménu Otce …. Prosíme za živé a zemřelé občany a rodáky z Kyjova a děkujeme za to, že za 1. světové války nikdo z nich nepadl, před odchodem do kasáren se všichni zde modlili a prosili Pannu Marii o ochranu a šťastný návrat. Děkujeme i za 78 let života v míru a za 34 let svobody a prosíme, aby nám Pán Bůh tyto dary na přímluvu Panny Marie uchoval a my o ně svou vinou nepřišli a prosíme za ty země, kde je zvláště potřebují.

Proto se před oltářem Panny Marie Růžencové pomodlíme desátek růžence

Celá cesta, na kterou se vydáme, je děkováním za přírodu a všechny její dary jejímu Stvořiteli. Krásně to vyzpíval sv. František …

 Sv. František z Assisi, patron ekologů, 4. října

Životopis:

Narodil se v roce 1182 v Assisi ve střední Itálii (jeho křestní jméno bylo Jan). Jako syn bohatého obchodníka s látkami prožil bouřlivé mládí. V roce 1206 se rozhodl žít v úplné evangelní chudobě, odešel z domova a žil jako potulný mnich. Když začal kázat v Assisi, přidalo se k němu několik následovníků; tak vzniklo první františkánské společenství (1209). Se sv. Klárou založil řád klarisek pro ženy (1209). Pro laiky toužící žít ve světě podle františkánských ideálů založil společenství »třetího řádu« (1221). Poslal také několik skupin bratří do různých krajin Evropy. Sám se na svých apoštolských cestách dostal až do Palestiny, Sýrie a Egypta, kde kázal před sultánem (1219-1220). Ke všemu, co podnikal, si žádal souhlas církevních představených - jako například když se souhlasem papeže postavil na vrchu Grecciu o vánocích 1223 první živé jesličky. Poslední léta prožíval v ústraní. Na hoře La Verna dostal v roce 1224 stigmata, to jest otevřené rány na stejných místech těla, kde je měl Kristus. To ho k němu ještě víc připodobnilo. Krátce nato složil svůj Chvalozpěv všeho tvorstva. Zemřel 4. října 1226. Za svatého byl prohlášen už v roce 1228.
Jako patron nejlépe „sedí" ekologům, právě pro svůj přístup ke stvoření, jak jej vyzpíval v tom chvalozpěvu, který se také nazývá Píseň bratra slunce (italština nezná střední rod a slunce je v ní rodu mužského - vzpomeňme na Dům u dvou slunců v Praze). Je důležité, že v této básni František oslovuje každou část přírody jako bratra a sestru, pouze Bohu Stvořiteli říká Nejvyšší Pane a všechny živly vybízí, aby svého Pána chválily. Nejde tedy o žádné zbožšťování hmoty či klanění se Zemi nebo zbožné objímání stromů. I sestře tělesné smrti adresuje stejnou výzvu v poslední sloce, složené těsně před tím, než umřel. Je také patronem mnoha jiných zaměstnání a spolu se sv. Kateřinou Sienskou je hlavním patronem Itálie.

 Chvalozpěv: Píseň bratra slunce

  1. Nejvyšší a mocný, dobrý Pane, / tobě ať zní chvála, čest a dík. / Přísluší jen tobě, jehož jméno / člověk není hoden vyslovit.
  2. Ať tě, Pane, chválí všechna díla, / zvláště bratr slunce ve výši, / on je dárce života i světla, / je tvůj obraz, Bože Nejvyšší.
  3. Ať tě, Pane, chválí sestra luna, / všechny jasné hvězdy na nebi, / ať tě chválí svěží bratr vánek, / mraky, vzduch a každé podnebí.
  4. Ať tě, Pane chválí sestra voda, / čistá, sloužící a pokorná, / ať tě chválí jasný bratr oheň, / jehož moci obává se tma.
  5. Ať tě chválí sestra matka země, / rodí pro nás trávu, plod i květ, / ať tě chválí trpící a tiší, / kteří s láskou umí odpouštět.
  6. Ať tě chválí sestřička smrt těla, / které neunikne žádný tvor, / běda těm, kdo zemřou v těžkém hříchu, / šťastní, kdo v tvé vůli mají vzor.
  7. Nejvyššímu, všemocnému Pánu / vzdejte čest a chválu veškerou, / dobrořečte s díky jeho jménu, / služte jemu s velkou pokorou.

2) v obci  

Sv. Prokop, patron včelařů, 4. července    

Sv Prokop se narodil kolem r. 985 v zemanské rodině v Chotouni mezi Českým Brodem a Kouřimí. Stal se knězem a žil jako poustevník v sázavské pustině. Zde se setkal s knížetem Oldřichem a jeho loveckou družinou. Kníže mu dopomohl k založení kláštera, jehož se stal prvním opatem. Zemřel 25.3. 1078 a byl svatořečen jako první český světec v Římě 4.7.1154. Proto má v tento den svátek. Nejčastěji je zobrazován, jak orá s ďáblem zapřaženým do pluhu. Jako poustevník se živil jen přírodními produkty a jistě sbíral med divokých včel. Proto se stal patronem včelařů. Podle jiné tradice je jejich patronem sv. Ambrož, učitel církve ze 4. století, který podle legendy spal totiž jako dítě s otevřenými ústy a včelí roj mu nanesl do úst med. To byl předobraz jeho pozdější píle, výmluvnosti a sladkosti jeho řeči. Proto je i patronem cukrářů, kteří před objevením Ameriky nepoužívali cukr, ale med.

Přímluvy za včelaře

Svatý Prokop s uchýlil do samoty a po vzoru ostatních poustevníků se živil rostlinnou stravou a medem divokých včel. Proto je patronem včelařů, za ně i za ostatní lidi poprosme.

(Čísla 1 – 6 čte někdo ze včelařů, po každé větě lid odpovídá) 

  1. Včelí vosk má své důležité místo při bohoslužbách. Ať se ve svém životě snažíme všechno dělat k větší cti a slávě Boží.
  2. Včely jsou pěkným obrazem společného úsilí. Ať lidé dokážou spojovat své síly k dosažení dobrých cílů.
  3. Včelí med i kašička jsou právem považovány za léky. Prosme za lékaře i ošetřovatele, aby vždy nalezli pro nemocné správné léky a uměli jim je vhodně podat.
  4. Obdivujeme řád, který ve včelstvu vládne. Ať moudře využíváme svou svobodu a jsme ochotni se podřídit ve službě dobra.
  5. Ať jsme uchráněni nebezpečného hmyzu a překonáme alergie těla i nevraživost ducha.
  6. Za všechny živé i zemřelé včelaře.

Vyslyš, Bože, naše prosby na přímluvu svatého Prokopa a ochraňuj český národ, mezi jehož zemské patrony patří, neboť ty žiješ a kraluješ na věky věků.

3) u studny  

Sv. Petr, patron rybářů, zámečníků a kovářů, 29. června

Sv Petr pocházel z Betsaidy a jako jeho bratr Ondřej byl rybářem (Mk 1,16). Jmenoval se Šimon, syn Janův, a jméno Kéfas, to je v překladu Petr (Skála) dostal od Krista (Jan 1,42). Byl ženatý bydlel v Kafarnau. Spolu s Jakubem a Janem byl svědkem vzkříšení dcery Jairovy, Ježíšova proměnění i úzkosti v Getsemanské zahradě. Přes svůj slib věrnosti Krista třikrát zapřel, ale Ježíš i po svém vzkříšení potvrdil, že mu svěřuje vedení své církve. Po Ježíšově nanebevstoupení převzal vedení jeho učedníků a po seslání Ducha svatého první veřejně promluvil k celému shromáždění. Nějaký čas působil v Antiochii a nakonec v Římě, kde byl podle starého podání v době císaře Nerona (64 - 67) ukřižován hlavou dolů. Je zván klíčníkem nebes - podle Ježíšových slov o svázání (zamčení) na nebi i na zemi. A protože byl ve vězení spoután dvěma řetězy, které mu pak zázračně spadly z rukou, jak čteme ve 12. kapitole Skutků apoštolských, je uctíván jako patron všech, kdo pracují s kovem, především zámečníků, soustružníků a kovářů. A protože lidově se říká, že z nebe svítí slunce či padá voda, je nazýván i pánem počasí. Kvůli svému původnímu povolání patronem rybářů, což je nejvíc známé.

Přímluvy za rybáře

Na přímluvu sv. Petra, původním povoláním rybáře, prosme společně za ty, kdo se dál věnují jeho řemeslu, i za ostatní lidi, a děkujme Bohu za všechno, co stvořil.

(Čísla 1 – 7 čte někdo z rybářů, po každé větě lid odpovídá) 

  1. Rybáře Šimona a jeho bratra si Pán Ježíš vyvolil za první apoštoly. Pomáhej nám poznat, co máme v životě dávat na první místo a práci i koníčky si dobře uspořádat.
  2. Šimon dostal nové jméno, protože se měl stát rybářem lidí. Ať se každé práci i zábavě věnujeme s touhou prospět ostatním lidem.
  3. Zkušený rybář Petr byl překvapen, když mu Ježíš dobře poradil, kde lovit. Ať máme vždycky v úctě řád, který Bůh vložil do svého stvoření.
  4. Pán Ježíš uzdravil Petrovu tchyni, prosme dnes za nemocné a všechny, kdo je vyšetřují a ošetřují.
  5. Petr si byl vědom své hříšnosti a nakonec upřímně litoval. Odpusť nám, Bože, naše provinění a smiluj se nad živými i zemřelými.
  6. Petr zažil zázračně utišení bouře. Chraň nás před vším nebezpečím, kterým nás ohrožuje vodní živel i před nástrahami hříchu.
  7. Petrovi bylo dobře v blízkosti Božího Syna. Ať u vody a v přírodě prožíváme radost ze všeho, co pro nás Bůh stvořil.

    Vyslyš, Bože, naše prosby na přímluvu našeho patrona svatého Petra, skrze Krista, našeho Pána.

PAK BYLA POŽEHNÁNA NOVÁ ÚPRAVNA VODY A POUTNÍCI SI JI MOHLI PROHLÉDNOUT S ODBORNÝM VÝKLADEM DR. PROKEŠE, JEJÍHO SPRÁVCE

4) vedle silnice       

Sv. Hubert, patron myslivců a lesníků, 3. listopadu

Sv. Hubert se narodil kolem r. 655 ve Francii. Pocházel ze šlechtického rodu, mladý se oženil, ale ovdověl při narození svého prvního dítěte. Zlomen touto bolestí se uchyloval stále častěji do lesů a hledal zapomnění v lovu. Jednoho dne spatřil jelena, který nesl mezi parohy svítící kříž. Tento zážitek posílil Huberta v úmyslu zasvětit svůj život Bohu. Přijal kněžské svěcení a působil jako posel víry v Brabantsku v dnešní Belgii. Lidé mu začali říkat „apoštol pohoří Arden". Kolem roku 700 byl vysvěcen na biskupa v Maastrichtu. Později přeložil své sídlo do Lutychu. Tam postavil katedrálu a dál se věnoval šíření víry. Jeho význam pro křesťanství v této krajině je nedocenitelný. Zemřel 30. května 727 a 3. listopadu 743 byly jeho ostatky přeneseny do městečka Andagia v Ardenách, které se od té doby jmenuje St. Hubert. Od francouzské revoluce jsou ostatky nezvěstné. Od 15. století jsou zakládány Hubertovy rytířské řády a bratrstva. Je zobrazován jako biskup nebo jako lovec, ale vždy je poblíž jelen s křížem mezi parohy. Svátek má 3. listopadu a v ten den se v některých krajích světí chléb, sůl a voda.

 Přímluvy za myslivce a lesníky

Svatý Hubert uviděl na lovu světlo a kříž mezi parohy jelena a to byl začátek změny v jeho smýšlení. Poprosme Boha, abychom kolem sebe viděli více stop jeho Otcovské lásky a lépe poznávali vanutí jeho Ducha ve své duši.

(Čísla 1 – 8 čte někdo z myslivců, po každé větě lid odpovídá) 

  1. Pomoz církvi, aby vedla všechny lidi k vnitřnímu obrácení a obnově vztahu k tobě, Stvořiteli a Pánu.
  2. Dej, ať se v přístupu k ohrožené přírodě neřídíme zištnými a sobeckými zájmy.
  3. Za odstranění pýchy a nevěry z lidských srdcí, abychom si uvědomili, jak potřebujeme tvou pomoc.
  4. Za odvahu k pokání a nápravě škod, které jsou páchány na rostlinách i zvířatech, na půdě, ovzduší i vodách naší planety.
  5. Za soucit s každým živým tvorem, abychom v případě nutnosti dovedli zabít, ale netrápit.
  6. Za správný cit, abychom zvláště děti uchránili nebezpečí, která hrozí jejich duším.
  7. Za Boží pomoc a ochranu při všech honech, lovech a cestách v terénu.
  8. Za všechny živé a zemřelé lesníky, myslivce a přátele přírody.

Co stvořil Bůh, to chraň a opatruj, buď myslivče první zákon tvůj, čteme někdy na různých listinách či památnících. Kéž nás tato slova stále naplňují úctou a vděčností k Bohu a odpovědností ke všemu živému. Skrze Krista, našeho Pána.

5) pod silnicí u kříže  

Sv. Vít, patron houbařů, 15. června

Sv. Vít je mladičký sicilský mučedník z počátku 4. století. Byl obžalován vlastním otcem a pro víru snášel mnohá mučení. Popraven byl v 7 letech. Byl uctíván už v 5. století, svátek má 15. června, patří mezi čtrnáct svatých pomocníků v nouzi. Protože dříve se lidé probouzeli s východem slunce, na jeho svátek se vstávalo nejčasněji z celého roku. Z tohoto důvodu se stal patronem houbařů, kteří časně vstávají. Navíc jim v půli června začíná sezóna.

Přímluvy za houbaře

Pane Ježíši Kriste, ty jsi světlo, které svítí v temnotách, a my jsme stvořeni k životu ve světle. Na přímluvu sv. Víta, o jehož svátku se ranní světlo objevuje brzy a noc nejvíc ustupuje, prosíme, abychom i na jeho přímluvu vždy jasně viděli jak po stránce tělesné, tak duchovní.

(Čísla 1 – 8 čte někdo z houbařů, po každé větě lid odpovídá) 

  1. Dej, ať každý z nás na svém místě dokáže být statečný jako mladý mučedník svatý Vít.
  2. Dej, ať mladí lidé si oblíbí upřímnost, poctivost a čistotu a odmítnou temnotu a škodlivost hříchu.
  3. Dej, ať si celá lidská společnost váží přírody a chrání ji, abychom ji uchovali neporušenou i příštím pokolením.
  4. Pomáhej nám začínat každý den ráno s vděčností k Tobě, dárci všeho dobra.
  5. Dej nám dobré oči, abychom objevovali všechny krásy a plody přírody, a dej nám dobré srdce, abychom se o ně uměli rozdělit s potřebnými.
  6. Dej, abychom zavčas rozpoznali jed po stránce hmotné i duchovní a s tvou pomocí se mu vyhnuli.
  7. Chraň nás od hrabivosti a hamižnosti, abychom sbírali jen tolik, kolik dokážeme spotřebovat.
  8. Dej, abychom Ti mohli na závěr houbařské sezóny ve zdraví přijít poděkovat.

Pane Ježíši Kriste, svatý Vít tě oslavil svým životem a smrtí. Veď nás na zemi svým světlem a doveď nás do svého světla věčného v nebi, kde žiješ a kraluješ na věky věků.

 6) Přímo u kříže: korunka k Božímu milosrdenství

Modlitba a požehnání

Bože, prosíme o požehnání:

Ochráncům a milovníkům přírody, včelařům, rybářům, myslivcům, lesníkům, houbařům a všem lidem bez rozdílu,

obci Kyjov, a všem obcím stejného jména, obcím, které vidíme – je jich 18 - a všem obcím, které u nás mají stejné jméno – je jich 55,

farnosti Bohdalov, děkanství a okresu žďárskému, kraji Vysočina, diecézi brněnské a církevní provincii moravské, České republice, Evropské unii a celému světadílu a všem zemím, kde zuří válka.

Nejprve se za ně za všechny pomodlíme:

Otče náš    Zdrávas Maria

Sv. Františku   …   sv. Prokope  …  sv. Petře …  Sv. Huberte .. sv. Víte

Patroni Evropy: sv. Benedikte, svatí Cyrile a Metoději, sv. Kateřino Sienská, svatá Brigito Švédská a svatá Terezie Benedikto od Kříže  …

Na přímluvu všech těchto svatých ochránců požehnej  jim všem,  i nám a našim drahým všemohoucí Bůh   + …….

Slovo na rozloučenou a pozvání za rok na  /10 2024 – na  . neděli po kyjovské pouti – zástupci obce

HYMNA

Kde domov můj, kde domov můj? Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled. A to jest ta krásná země, (: země česká, domov můj! :)

((  2. Kde domov můj, kde domov můj? V kraji znáš-li bohumilém duše útlé v těle čilém, mysl jasnou, vznik a zdar, a tu sílu, vzdoru zmar. To jest Čechů slavné plémě. (: mezi Čechy domov můj! :)

3. Kde domov můj, kde domov můj? V zemi, kde náš Kníže svatý, vírou v Krista v duši vzňatý, krev svou v oběť za vlast lil, český národ vykoupil. V zemi slavné, otcům drahé, (: v české zemi domov můj! :)

4. Kde domov můj, kde domov můj? Bože, velký Hospodine, ruka Tvoje světům kyne, Tebe vzývá národ můj, věčný Bože, při něm stůj. Světovládný Hospodine, (: chraň vždy český domov můj! :) ))

Zprávy z našich malých poutí ke kříži nad Kyjovem

20/10 2019  Občanů trvale žijících v Kyjově (farn Bohdalov): 45

Účastníků děkování za dary přírody:  cca 50, v tom 27 občanů kyjovských

Nejlepší zážitek – od rána byla mlha, mírně ustoupila, když jsme vešli k modlitbám do kaple a když jsme z ní vyšli, už svítilo odpolední sluníčko a to nás doprovázelo celou dobu a ozařovalo podzimní barvy, které jsou na 3. neděli v říjnu nejvýraznější a nejpestřejší

18/10 2020 – JEN RODINNÉ SETKÁNÍ  

17/10 2021 30 lidí, nádherné počasí, požehnání vrtu

16/10 2022 25, mlhavo, nakonec na chvíli vykouklo sluníčko

15/10 2023 20, polojasno, svěží studený vítr, 8 st. C

Rozhledy:

1) od kříže vidíme (jméno obce, rok první písemné zmínky, počet obyvatel, pod které ORP spadá, kolikrát se v ČR toto jméno vyskytuje)

Kyjov 1407 / 45 ZR 5x  Milíkov 1366 / 38 VM 5x     Černá 1494 / 297 VM 9x    Meziříčko 1409 / 183 VM 3x   Měřín 1298 / 1994 VM 2x  Chlumek 1556 / 164 VM 6x    Geršov  1838 / 66 VM   Pohořílky 1376 / 85 VM 2x        Nová Zhoř .. / 33 VM 18x     Otín 1379 / 329 VM 5x    Nový Telečkov 1550 / 102 TR 2x 

2) z jeteliny po 333 krocích po vrstevnici na západ Dukovany 1279 / 895 TR  Uhřínov 1348 / 355 VM 3x

3) z jeteliny za silnicí směrem na východ  Řehořov 1381 / 271 JI 2x  Jersín 1298 / 184 JI

4) ze skalky mezi stromy na vrcholu pole  Bohdalov 1349 / 1151 ZR 2x

Vepřová 1502 / 421 ZR  Sklené 1407 / 106 ZR 5x

 Azimuty od kříže:

Kam se dívat, pokud není mlhavo a když si odmyslíme některé blízké lesy:

Horní strom v aleji za silnicí přímo od kříže na jih 160 st.

Levý krajní dům Kyjova s bílou střechou 198 – 208 st.

Rozhledna Mařenka u Štěměch za Třebíčí směrem na Telč, 203 st., 711 m nad mořem, 33 km vzdušnou čarou

Vrchy u Kamenice 215 st., 603 m, 11 km, vysílač

Malý strom za silnicí 228 st.

Javořice 238 st. 836 m, 46 km – za lesem,

Křemešník 263 st., 765 m,  40 km – za lesem

Vysílač na Havlině 280 st., 707 m, 2,5 km

Ohlášky na tento týden a promluva

21. 4. 2024

 

 Ohlášky pro  N. Veselí a Bohdalov  od 21. do 28.4.2024 - dá-li Pán  

Více..

Psali nám z Evropy, přesněji z COMECE:

12. 4. 2024

 Evropské unie Potrat nikdy nebude základním právem

Více..

Tento seriál: BRÁT !

12. 4. 2024

The Chosen – slavný seriál o Ježíši na Tv Noe

Více..

Vzdělávání u Prokopa

6. 4. 2024

v sobotu 13/4 2024 v 9, 10 a 11 h na faře u sv. Prokopa přednáší npr. ThLic David Ambrož na velmi zajímavé téma:

Více..

Zdravá soutěživost při hrkání,

29. 3. 2024

v žádném případě nevraživost a už vůbec ne vychloubání. Děláme to přece ke slávě Boží, k povzbuzení všech i k radosti své.

Více..

U sv. Vavřince jinde - třeba v Řečkovicích

28. 3. 2024

Mrkněte se na oba plakáty a přijměte pozvání ke "kolegům". Prosím.

Více..

Děti v kostele

23. 3. 2024

Milí rodiče, sedejte si s dětmi co nejblíže k oltáři.

Více..

Názvy postních nedělí

19. 3. 2024

V lidové tradici jsou postní neděle pojmenované také jako Černá (Fialová), Pražná, Kýchavná, Družná, Smrtná a Květná.

Více..

Besedy pod (bohdalovskou) věží

25. 2. 2024

2. beseda o panenkách v originálních krojích Čech a Moravy, plán dalších 3 besed

Více..

Papež zahájil Rok modlitby jako přípravu na Jubileum

25. 1. 2024
Papež František zahajuje Rok modlitby, "rok věnovaný znovuobjevení velké hodnoty a absolutní potřeby modlitby".
Více..

Tříkrálové sbírky 2024

7. 1. 2024

 v obou našich farnostech. Pán Bůh zaplať

Více..

Na Nový rok 2024 byl na novém hřbitově v Novém Veselí požehnán nový kříž

1. 1. 2024

 

Žehnání nového kříže na novém hřbitově v NOVÉM VESELÍ na Nový rok 1.1.2024

Více..

Úmysly apoštolátu modlitby na rok 2023

1. 12. 2023

Úmysly apoštolátu modlitby na PROSINEC 2023

Více..

POZVÁNKA do Prahy 8.12. v 10h u Mar. sloupu

4. 11. 2023

POZVÁNKA na slavnostní bohoslužbu do chrámu Matky Boží před Týnem  na Staroměstském náměstí v Praze v pátek 8. prosince 2023 od 10:00 hod.,

Více..

Slavný den pro bohdalovskou farnost i věž

28. 10. 2023

V sobotu 14. října - dva dny před svatým Havlem - byl slavný den pro věž i farnost

Více..

Na státní svátek v pátek 17.11. brzy ráno do Prahy a pak 2 dny doma

18. 10. 2023

Pozvánka na státní svátek v pátek 17.11.  do Prahy a pak v sobotu a v neděli k nám

Více..

Biřmování a památka pro všechny

15. 10. 2023

Nejen letošní, ale všichni biřmovanci dostali dnes v kostele tento obrázek:

Na památku mého biřmování - svátosti DUCHA SVATÉHO 

 Jak říká o. biskup, je to dar i úkol. 

Více..

Poděkování za přírodu

15. 10. 2023

Kyjov 15/10 2023 ve 14:30 h.

Více..

Pěšky na krojovou pouť

26. 9. 2023

Na sv. Václava 28.9.2023 se v 7 hod. v kostele sv. Václava v N.Veselí pomodlíme Anděl Páně (zvoní sv. Václav) a vyjdeme pěšky na krojovou pouť ve Žďáře

Více..

Prosby za úrodu na Vejdochu

24. 9. 2023

Neděle 23. dubna 2023 v 15 h.     NA VEJDOCHU u Jam   MODLITBY ZA MÍR  A ZA ÚRODU 

Neděle 24. září 2023 v 15 h.     NA VEJDOCHU u Jam   PODĚKOVÁNÍ ZA ÚRODU A PROSBY ZA MÍR

Více..

Přípravná etapa 2023

9. 8. 2023

XXIII. pěší pouť na Velehradna poděkování svatým Cyrilu a Metoději, s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo a zvláště za mír, církev, vlast a za rodiny a mládež – s dodatkem patrona poutníků sv. apoštola Jakuba 4,15 Dá-li Pán …

Více..

Pouť na Velehrad pěšky od nás

1. 8. 2023

ZÁPADNÍ PROUD – Z HRANIC ČECH A MORAVY

Více..

Pouť na Velehrad pěšky - celkový přehled

14. 7. 2023

XXIII. pěší pouť na posvátný Velehrad 20.8. - 26.8. 2023 

Více..

Pouť na Velehrad (autobusem 26.8.2023)

14. 7. 2023
Pouť na Velehrad (autobusem)
Více..

Mládí na faře

12. 7. 2023

V garáži pomalu vylétají z hnízda 4 mladé vlaštovky, z hnízda ve stodole se jich učí létat pět.

Foto je z internetu, pořízené před 5 lety někde ve španělsky mluvící zemi.

Boží Tělo 2023

15. 6. 2023

Újezd 8.6. v 18 hod.

Více..

Silvestr už 30. dubna?

29. 4. 2023

Někdo těmto zvykům říká "starověří", přesnější název však asi bude "novopohanství". Že ano?

Naše místní poutě

12. 4. 2023

Vzhůru srdce 2024

Více..

Hrkání L.P. 2023 - Bohu díky se vydařilo.

9. 4. 2023

Kluci i děvčata, velcí i malí, děkujem

Více..

Letos nás čeká ------- dá-li Pán Bůh

1. 3. 2023

POUTĚ   nablízku i do dáli, někdy i velmi daleké  L.P.  2 0 2 3

Více..

Pouť k hrobu sv. Kunhuty a sv. Jindřicha

31. 1. 2023

Pořádá ji farnost v Nedvědici, kde před 303 roky byl posvěcen kostel sv. Kunhuty a jsou zváni zvláště bohdalovští, kde je na hlavním oltráři socha jejího manžela sv. Jindřicha. Oba jsou pohřbeni v Bamberku nedaleko hranic Čech s Bavorskem a tam se 24/6 jede.

Více..

Besedy pod věží

28. 1. 2023

Pod bohdalovskou věží, která se právě opravuje, se sejdeme v neděli večer (upřesněno dole) na faře s tímto zajímavým programem:

Více..

POUTĚ doma i po vlasti a do ciziny

28. 1. 2023

42. roční pěší etapová pouť z L. Hradce na Velehrad začíná v sobotu 18/2 v 9.30 na hradišti sv. Klimenta na L. Hradci, poutníci půjdou přes Nové Veselí v sobotu 17/6 (podrobnosti také na stránkách Poutník Jan) - Besedy pod věží v Bohdalově 12/2 v 17 h, 19/3 v 17 h. a 1/4 ve 14 h

Více..

Pojďme spolu, katolíci i evangelíci .....

19. 1. 2023

VI. ekumenická pouť v sobotu 22/4 2023 v 9 ze Slavkova u Brna

 

Citáty na parte (t.j. smuteční oznámení)

1. 1. 2023

Nejlepší je citát z Písma, hodí se i verše z modliteb nebo kostelních písní, dobré jsou verše věřících básníků či lidová moudrost, v každém případě je toto vše lepší než do nekonečna opakované fráze. Vyberte si zde, prosím. Üplně dole je i vzor parte:

Více..

Přehled roku spásy 2022 v Bohdalově od A do H

1. 1. 2023

A: Astronomicky a meteorologicky

Více..

Přehled roku spásy 2022 v Novém Veselí od A do H

1. 1. 2023

A: Astronomicky a meteorologicky

Více..

Po Třech králích na Vejdochu

29. 12. 2022

TŘÍKRÁLOVÉ SETKÁNÍ NA VEJDOCHU U JAM

Více..

Benefiční koncert

18. 12. 2022

Díky Horácké muzice za nádherné svatojánské pásmo, díky všem, kdo promluvili o kostele a opravách a díky všem, kdo přispěli na opravu věže.

Více..

HOMILE NA 2. NEDĚLI AVENTNÍ CYKLU "A"

4. 12. 2022

Pan kardinál Špidlík v jedné promluvě připomínal,

Více..

Rybova mše

4. 12. 2022

Těšíme se na Rybovku. Zde je podrobný text, abychom si už brzy mohli tím víc vychutnat hudbu:

Více..

Homilie na 1. neděle adventní roku A - 27/11 2022

27. 11. 2022

Pán Ježíš jasně řekl: Bděte tedy, protože nevíte, který den váš Pán přijde. A my mu samozřejmě musíme dát za pravdu. A ne říkat jako tenkrát ti průměrní občané

Více..

Pozvánky na poutě 2023

22. 11. 2022

na pěší velehradské, ostatní a na kopce kolem nás (akce Vzhůru srdce) dá-li Pán Bůh

Více..

Promluva na 32. neděli v mezidobí C

7. 11. 2022
  1. v mezidobí C - 6.11.2022
Více..

Promluva na evangelium z 31. neděle roku C

30. 10. 2022

Celník Zacheus se rozhodl, že všechny své lumpárny nahradí čtyřnásobně. Nevymlouval se, že i ostatní celníci kradli, že se to tak běžně dělá, že je taková doba.

Více..

Promluva na evangelium z 30. neděle roku C

23. 10. 2022

Lidové misie vedli dříve kněží z řádu redemptoristů a ty založil sv. Alfons. Jeden z jeho slavných citátů je, že modlitba je  veliký prostředek spásy.

Více..

Jak je to vlastně s těmi odpustky

22. 10. 2022

Čtěte, já sám jsem zatím nic lepšího o tomto důležitém, ale rochu choulostivém tématu nečetl

Více..

Pohřeb z bohdalovského kostela 2/10 2022

22. 10. 2022

Vstupní píseň (děkuji mužům, že se všichni přidali). Znamení kříže, pozdrav podle Pohřebních obřadů.

Více..

Promluva na evangelium z 29. neděle roku C

16. 10. 2022

Ale nalezne Syn člověka na zemi víru, až přijde?

Více..

Stavění misijního kříže

16. 10. 2022

Kdo by si chtěl poslechnout promluvu při stavění misijného kříže v N. Veselí nebo Bohdalově,

Více..

M I S I E 2 0 2 2

21. 9. 2022

Po dvou letech čekání s pomocí Boží jsme začali 2. října a už máme fotky i články:

Více..

300 let Zelené hory

21. 9. 2022

300 let od vysvěcení kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře Od: Jaroslava Vítková

Více..

Koncert byl krásný i bez potlesku

19. 9. 2022

V kostele v N. Veselí v pátek 23/9 v 19 h. to šlo i bez potlesku

Více..

Úmysly apoštolátu modlitby na září 2022

10. 9. 2022

S papežem Františkem se modlíme:

Více..

19. smírná pěší pouť P. MUDr. Ladislava Kubíčka

4. 9. 2022

V sobotu 10. září 2022 Vás srdečně zve SCMP na 19. smírnou pěší pouť P. MUDr. Ladislava Kubíčka kněze zavražděného 11. září 2004 - 20 km z Kunštátu do Sloupa

Více..

Kázaní při pohřbu 29/8 2022

4. 9. 2022

Začátek mše svaté: Ve jménu Otce …. Pán s vámi.

Více..

Dožínky na Vejdochu 18/9 v 15 h.

4. 9. 2022

 Cestou života ke Stromu života na Vejdochu – přírodní rozhledně pro Novoměstsko i Žďársko   a k 4. výročí jeho žehnání - děkuje severní část našeho děkanství

za plody země a ovoce kříže.

Více..

Vranovské poutě 2022

1. 9. 2022

Vranovské poutě 2022

Více..

Kázání na 1. neděli v srpnu v NV a Bohdalově

21. 8. 2022
  1. neděle v mezidobí C - Nové Veselí, Bohdalov 7.8.2022
Více..

Kázání ze 3. srpnové neděle

21. 8. 2022

V dnešním druhém čtení jsme vybídnuti k přísné výchově - na sobě a na těch, které nám Pán Bůh svěřil. Jeden člověk, který zasvětil celý svůj život dobré výchově tvrdí toto:

Více..

Kázání z 1. srpnové neděle

21. 8. 2022
1. neděle v srpnu - PROČ NEMÁME ŽÁDNÝ ZVLÁŠTNÍ SVÁTEK BOHA OTCE
Více..

Jak kde se začíná

21. 8. 2022

ZAHÁJENÍ XXII. PĚŠÍ POUTI NA VELEHRAD 21.8.2022

Více..

XXII. pěší pouť na Velehrad - začíná u nás

21. 8. 2022

XXII. pěší pouť na posvátný Velehrad  21.8. - 27.8. 2022

Více..

Ohlášky na tento týden

13. 8. 2022

Ohlášky v N.Veselí a Bohdalově od 21. 8. do 4. 9. 2022 dá-li Pán

Více..

Svatoanenská pouť v Pohledu

24. 7. 2022

Pozvánka do Pohledu na svatoanenskou pouť 2022

 

Více..

Kříže v našich farnostech

12. 6. 2022

Je jich zatím napočítáno 105,

Více..

Slovo otce biskupa Vojtěcha

29. 5. 2022

 KE JMENOVÁNÍ JEHO NÁSTUPCE (přečtěte při bohoslužbách v ohláškách v neděli 29. května 2022)

Více..

Svátek maminek (i tatínků)

8. 5. 2022

HISTORIE SVÁTKU MATEK u nás sahá do roku 1923, kdy se v tehdejším Československu začal slavit díky Alici Masarykové, dceři T. G. Masaryka.

Více..

Zelená a žlutá, zvony a zvonci

6. 5. 2022

Jdu kolem našeho kostela a v zelené trávě vidím rozkvetlé pampelišky. Všude klid, ale najednou se tam mihne cosi zeleného a zároveň zaslechnu jemné zazvonění.

Více..

Korunka odčiňování

4. 5. 2022

Korunka odčiňování - obětování předrahé Krve za kněze

Více..

Lidové misie v Bohdalově a N. Veselí 2022

28. 4. 2022

Od neděle 2. do soboty 8. 10. 2022

Více..

NA VEJDOCH 1.5.2022 v 15:00 h.

28. 4. 2022

V neděli 1. května v 15.00 hod NA VEJDOCHU MODLITBY ZA MÍR A ZA ÚRODU. Vyjdeme od kříže u hřiště v Jamách.

Více..

Májová Vzhůru srdce 2022

28. 4. 2022

Pozvánka na májové putování na blízké kopce

Více..

Hrkání v Bohdalově a N. Veselí 2022

25. 4. 2022

Letos se hrkalo (v tomto tisíciletí) v N. Veselí počtvrté  - v jedné skupině a v Bohdalově poprvé - ve třech skupinách. Obešel se celý městys. Zde je pár fotografiíí:

Více..

Modlitba za mír

24. 4. 2022

Modlitba za mír doma: Letos byla na Velký pátek přidána 11. přímluva, kterou se však můžeme modlit i doma a každý den:

Více..

P. Pospěcha v Bohdalově

24. 4. 2022

NOVÝ JERUZALÉM V BOHDALOVĚ VE ČTVRTEK. 12/5 S P. MARIANEM POSPĚCHOU

Zveme.

Další letošní akce Vzhůru srdce

23. 4. 2022

  DALŠÍ LETOŠNÍ AKCE VZHŮRU SRDCE  

Více..

Akce 100 +

19. 4. 2022

Akce 100+   neboli  STO KŘÍŽŮ V NAŠICH FARNOSTECH

Více..

Hrkání v Bohdalově 2022

14. 4. 2022

Letos chodí hrkači i v Bohdalově a rozdávají tyto noviny:

Více..

Na Tři krále

6. 1. 2022

Rozšířená lidová píseň na klasický nápěv obohacena o aktuální sloky a zlepšovací návrhy

Více..

Misie, biřmování

6. 1. 2022

MISIE: Lidové misie bychom rádi začali

Více..

Po Cestě života ke Stromu života

6. 1. 2022

Po Cestě života ke Stromu života na Vejdochu u Jam tříkrálové putování v neděli 2.1.2022 v 13.30 h. Díky Bohu bylo 8° C, cestou tam se ušlo 730 m a překonalo převýšení 41 m,

Více..

Naše farnost má nový znak

2. 10. 2021

Nový znak farnosti Nové Veselí

Více..

AŤ JE SLYŠENA I DRUHÁ STRANA

29. 9. 2021

AŤ JE SLYŠENA I DRUHÁ STRANA

A to platí pořád, proto nabízím dva komentáře na jednu událost. 

A PROSÍM PĚKNĚ: PŘEČTĚTE SI JE VŠECHNY, ALE OBA BEZ EMOCÍ. DĚKUJI SRDEČNĚ.

Více..

Poděkování za svatováclavskou pouť v N.V. 2021

26. 9. 2021

Bohu i lidem se sluší a patří poděkovat za včerejší sobotní i dnešní nedělní poutní den.

Více..

Cesta života na Vejdoch

20. 9. 2021

 Cesta života - požehnaná 19.9.2021

Mapka, slovo starosty Obce Jámy, FOTOGRAFIE  a popis 10 zastavení

Více..

Panny Marie Narození

8. 9. 2021

Panny Marie Narození v hnízdě vlaštoviček už není, řekl jsem si, když jsem dnes 8.9. na svátek Narození P.M. viděl, že vylétla poslední mláďátka z hnízda

Více..

Kde se najdou ohlášky

4. 9. 2021

Ohlášky na další týden najdete na těchto oficiálních stránkách zde nahoře v souboru PDF i v aktualitách, na stránkách poutnik-jan.cz  je najdete v souboru DOCX v kategorii NAŠE FARNOSTI  takto: https://www.poutnik-jan.cz/farnost-nove-veseli--c/

Pozvánka k pramenům

15. 8. 2021

Začátky našeho kostela jsou úzce spojeny se žďárským klášterem a Studnou Panny Marie. Tam jsme zváni zvláště v srpnu:

 Ve čtvrtek 26/8 v 16 h. je vernisáž výstavy Bazilika v květech naděje, potrvá  do 5. září a bude otevřena 10-16 h.

V sobotu 28/8 je 17. diecézní pouť rodin, v 10 h. slouží mši sv. o. biskup Vojtěch, od 12.15 do 15.30 je duchovní i doprovodný program

Další poutě, jste zváni

13. 8. 2021

Kromě pěší poutě na Velehrad, kam je možno dojet i autobusem až v poslední den – v sobotu 28/8 – a jít s námi pěšky jen poslední dva kilometry, nabízíme Turzovku, Medugorje, Rajhrad, Olomouc, ekumenickou pouť, Kubíčkovu pouť:

Více..

Lípy u kapličky

7. 8. 2021

Pozdě večer 29. června 2021 zasáhly Vysočinu velmi silné bouřky. Náporu větru neodolala stará lípa, poslední ze tří, které rostly v těsné blízkosti kapličky.

Více..

Vše o pěší pouti na Velehrad L.P. 2021

30. 7. 2021

XXI. pěší pouť na Velehrad

23.8. - 28.8. 2021

Více..

Autobusová pouť do západních Čech

21. 7. 2021

Z farnosti nás jelo jen pár, ale všichni si zaslouží, aby se dozvěděli, jaké to bylo:

Více..

Čtvrté vydání pamětí k 70 letům (latinsky SEPTUAGINTA)

9. 7. 2021

Už vyšlo čtvrté vydání pamětí k daru 70 (latinsky je to septuaginta) let pozemské pouti. Můžete je zdarma dostat v kostele i na faře. Anebo si je přečíst zde níže (na stránkách www.poutnik-jan.cz  je ještě více podrobností). 

Více..

Dárek pro někoho a od někoho

29. 6. 2021

Ve skutcích apoštolů čteme, že Pán Ježíš řekl: Blaženější je dávat než dostávat. (Sk 20,35)

Proto naše kostely  u příležitosti kulatých narozenin a křtin svého faráře dostaly každý dva nové kropáče, menší pro použití venku i větší k slavnostnímu kropení uvnitř. Ty staré zaslolužilé pokryté měděnkou budou předány do farního muzea a tam vystaveny. 

Více..

Rozhledy po rodném kraji

27. 6. 2021

K dostání je i kniha s tímto názem, sepsaná díky návrhu jamského starosty, upravená díky pečlivé redakční práci naší kronikářky a vydaná s podporou městyse Nové Veselí i našich hasičů. Začíná popisem okolí mých rodných Slavkovic a pohledem z Vejdocha až k nám. Jsou tam rozhledy celkem ze 13 míst Horního Pooslaví a horního toku Bobrůvky (asi Horního Pobobrůvčí?). Nezačíná od Adama, ale příjezd k nám - aspoň z té východní a jihovýchodní strany - začíná Adamovým kopcem. Podrobnosti níže:

Více..

Co se do památníku nevešlo

26. 6. 2021

Na poděkování za 70 let jsem připravil památníček s názvem Septuaginta (latinsky to znamená 70), kde na 36 stránkách vděčně vzpomínám na ta léta. Zapomněl jsem tam vložit zážitek spojený se sv. Josefem, jehož rok díky papeži Františkovi letos máme, a postupně se mi vybavují další a další zážitkly. Všechny si můžete přečíst níže a možná jich bude přibývat:

Více..

Zprávy z rekolekce v Novém Městě

26. 6. 2021

Vážený  a milý otče Jane.  Dostal jsem úkol a dar, jménem kněží a jáhnů našeho žďárského děkanství Ti blahopřát k Tvému jubileu.  P. Jan Pavlík nás učil jedno životní pravidlo:  "Nikam se necpi, kam tě pozvou, tam běž a služ!"   Dá-li Pán Bůh, tak 29. června naplníš biblickou míru pozemského života člověka - v žalmu 90. se říká:  .....dnů člověka je sedmdesát let, kdo je při síle osmdesát, většina z nich je bolest a trýzeň..... 

Více..

Nedělní mše sv. v červenci (dá-li Pán Bůh): 

20. 6. 2021

  4/7  NV 8:00  Bohdalov 9:30  Chroustov 11:00 ----- 11/7 NV 8:00 Bohdalov 10:00 ----- 18/7  NV 7:00   Bohdalov 9:00 -----  25/7  NV 8:00 Bohdalov 9:30 Rudolec 11:00 ----- 1/8 NV 8:00 Bohdalov 9:30 Budeč 11:00

Vizitace (v dnešním slovníku něco jako audit)

20. 6. 2021

V pátek 18.6. proběhla vizitace obou farností. Vizitoval p. děkan Vladimír Záleský, konkomisaře dělal jáhen Vladimír Lacina.

Pan děkan si hned všiml, že jsme před kostelem neposekli všechno šmahem, ale nechali záhonek přírodních žlutých květin a obdivoval je. Pak se mu také líbila nová úklidová a sociální místnost pod věží a krásně opravené zpovědnice. Ostatní kontroly matrik a podobné vizitační věci proběhly dle církevních předpisů

Po Božím Těle na Vejdochu

6. 6. 2021

Na Vejdochu u kříže Strom života, odkud je vidět celá novoveselská farnost a drtivá většina bohdalovské,  jsme při eucharistické pobožnosti prosili za lidi  v tomto kraji, za úrodu a přírodu a za lesy. Na závěr bylo svátostné požehnání jim všem a to na všechny 4 světové strany. Čtení z Písma a fotografie jsou zde dole.

Více..

Boží Tělo v Újezdě 3.6.2021

3. 6. 2021

V den slavnosti byla mše sv. v Újezdě v kapli a pak procesí po obci, díky ochotě a obětavosti místních občanů. Ve farních kostelích bude vše až v neděli. FOTOGALERIE ZE ČTVRTKU ZDE:

Více..

Nové stromky na památku 1. sv. přijímání

30. 5. 2021

Děti, které byly u 1. sv. přijímání L.P. 2020, vysadily 14.5.2021  hned po skončení omezení společně kolem základů misijního kříže dva keříky jedlého jeřábu (zjara bílé květy, na podzim barevné listy a bobulky pro chuť lidem i ptáčkům) a pak ještě každé dítě zasadilo u jeřábu svůj kytičku – divoký tulipán, který vydrží i tuhou zimu a na jaře se brzy rozvine do přírodní krásy.

Více..

Prošlápnout moravský úsek

15. 5. 2021

Poutníci z jiných zemí chtějí prošlápnout moravský úsek poutní cesty Romea strata, která vedla od Baltského moře do Říma.

Více..

Prvňáčci a prvňačky

8. 5. 2021

Poprvé jsem u nás letos zahlédl nebo slyšel:

1/5 u fary pěnici pokřovní, u kostela pěnici černohlavou, za Bohdalovem u rybníka hejno čápů černých, 8/5 první kukačku, 13/5 první rorýse a prvního sedmihláska

Více..

Opravený pohled z novoveselské věže

5. 5. 2021

Rozhled z věže kostela sv. Václava v Novém Veselí na 4 strany

Více..

Kněz a psychiatr Dr. Kašparů píše, jak se změnily hodnoty života

22. 4. 2021

JAK SE ZMĚNILY HODNOTY ŽIVOTA

Hodnotový svět po celé generace znal tzv. sedmero hlavních hříchů:

Více..

K NEJBLIŽŠÍM PRAMENŮM ŘEK S MODLITBOU

21. 4. 2021

Nejblíže máme pramen Oslavy. Je v naší farnosti, v katastru obce Matějov, v nadmořské výšce 585 m n.m. Pozice na mapě 49.5507297N, 15.8992956E. Kromě toho se uvádí i turistický pramen řeky Oslavy, je také v matějovském katastru.

Více..

Co zpívá na domobranské bříze za farou

21. 4. 2021

Co létá na domobranskou břízu za farou, jak to vypadá a jak to zpívá. Začneme biblicky 10. - 13. veršem žalmu 148. (můžeme si jej zazpívat i sami - dokonce i po svém).

Více..

Poutě do Cách na hranicích Německa, Belgie a Holandska

20. 4. 2021

Pouť do Cách, kde jsou od r. 800 uchovávány v osmibokém kostele látkové ostatky Pána Ježíše, Panny Marie a sv. Jana Křtitele, upřesnil už Karel IV.

Více..

Stromy za zvony

11. 4. 2021

 V sobotu 11.4. bylo díky spolupráci městyse, školky Kamarád a myslivců z N. Veselí a Matějova u kruhového objezdu zasázeno 10 stromů. Vznikne tak malá stromová školka u sv. Huberta - patrona myslivců i všech, kdo to s přírodou myslí dobře. Bude tam i jeho obrázek a krátký životopis. Začal jak zapálený lovec a po svém obrácení žil v 8. století jako obětavý otec biskup a dobrodinec vlasti, je zakladatelem města Lutychu v Belgii (obrázek na konci).

Více..

Katechetická videa o velikonocích

31. 3. 2021

Skupina Live 4G připravila katechetická videa k Velikonocům

V rámci skupiny Live 4G a ve spolupráci s brněnskými farnostmi sv. Tomáše a Zábrdovice vznikla série katechetických videí podle projektu Godly Play. Tato videa můžete s dětmi shlédnout a společně se zamýšlet nad velikonočními událostmi.

Více..

První vlaštovka

30. 3. 2021

Dnes 30.3.2021 jsem dopoledne uviděl nad hladinou novoveselského rybníka první vlaštovku.

Více..

František ke Květné neděli

28. 3. 2021

 Z rozjímání papeže Františka nad pašijemi: 

Kdo jsem já? Kdo jsem já před svým Pánem? Kdo jsem já tváří v tvář Ježíši, který slavnostně vchází do Jeruzaléma? Jsem schopen vyjádřit svou radost, chválit ho? Anebo zaujímám odstup? Kdo jsem já ve vztahu k trpícímu Ježíši?

Více..

Ladislav na Květnou neděli

28. 3. 2021

 Čas před smrtí. 

Na smrtnou neděli jsme rozjímali  o smrti z pohledu víry.  Dnes se zamyslíme – pod vlivem evangelia o příjezdu Pána Ježíše do Jeruzaléma nad časem před smrtí. Několik dní před ukrutnou smrtí Pán Ježíš je oslavován prostými lidmi, zatímco jejich náboženští představitelé a vůdci přemýšlí, jak ho zabít a zničit.  

Více..

Článek na dřeň

27. 3. 2021

Poslední postní neděle před neděli Květnou neboli Pašijovou se podle starobylé tradice jmenuje Smrtná nebo Smrtelná.

Více..

Proč bychom se NESČÍTALI?

24. 3. 2021

Komentář P. Stanislava Přibyla, generálního sekretáře Čské biskupské konference, převzatý z Katolického týdeníku, protože je velmi důležitý jak pro starší tak pro mladší

Více..

Lidová zbožnost o Velikonocích

23. 3. 2021

Hodně toho najdete zde. Prosím.

Slováci citují našeho rodáka

19. 3. 2021

Kard. Špidlík se narodil v Bělé (dnes část města Boskovic), marec je březen, ostatní překládat nemusím a obrázek mluví sám za sebe.

Více..

Sloužit, ne na sebe upozorňovat

19. 3. 2021

Důležitá modlitba dnes, kdy jsou tak oslavování lidé (někdy i z kněžských řad), kteří prosazují jen to své bez ohledu na představené a předpisy

Více..

Už za 14 dní to začne

19. 3. 2021

Začněme už připravovat se na velikonoce - k tomu vám všem, ale hlavně rodinám ať poslouží:

Video o velikonocích v rodině:      https://www.youtube.com/watch?v=Ugx7gVWfQvs&list=PL6dBz715fiA2MfPGplTs1Zcto1xbWarrY

Vysvětlení pro děti   https://deti.vira.cz/kalendar/velikonoce

Biblické komentáře ke všem čtením   http://biblickedilo.cz/bible-v-liturgii/velikonocni-triduum-2020/

Žehnání pokrmů doma

Více..

Pramen a ústí

15. 3. 2021

V neděli večer putoval opět náš pan děkan k jednomu z pramenů ve svém děkanství, aby požehnal všem, kteří žijí v povodí té řeky a místům, kterými protéká. Přímo ve své farnosti má prameny těch hlavních - Sázavy a Svratky. Oslava pramení také v našem děkanství, přímo v naší farnosti, v matějovském katastru. Tam jsme se včera večer společně pomodlili a o. Vladimír požehnal pramen i celé povodí a samozřejmě i své děkanství a naši diecézi.

Více..

Z kancionálu Jana Amose Komenského

11. 3. 2021

Učitel národů také sestavil kancionál v roce 1659, i písně z něho jsou stále přínosné. Zde najdete jednu postní píseň a zároveň i modlitbu pro každý čas i pro každý věk:

Více..

Do třetice všeho dobrého o jezuitech

10. 3. 2021

Chystáme se sledovat pohřeb jezuitského kněze, poutníka a chartisty o. Františka Lízny. Když putoval v roce 2006 pěšky 428 km z Fatimy do Compostelly,

Více..

Za co všechno Češi vděčí jezuitům

9. 3. 2021

I naší farnosti se nepřímo dotkly pohřby dvou jezuitů-disidentů o. Rybáře a o. Lízny, protože si zaslouží obdiv všech. Ani staří jezuité nebyli takoví, jak o nich nespravedlivě psal náš krajan Kája z Borové. Například 

Více..

Vzpomínka na poutníka Františka

8. 3. 2021

 P. František Lízna, kněz Tovaryšstva Ježíšova (lidově jezuitů) putoval L.P. 2009 k sv. Kateřině Sienské, 3.7. šel od sv. Prokopa ve Žďáře do Havlíčkova Brodu, takže LÍZNUL severní hranici naší farnosti. V knize Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny strohým stylem zaznamenal zážitky z dalšího putování, při kterém L.P. 2012 urazil pěšky více než 1100 km.

Více..

Už přiletěli

8. 3. 2021

Dnes běhal po zamrzlém potoce pod naším rybníkem konipásek - první, kterého jsem letos viděl.

Více..

K dnešnímu čtení z Písma

7. 3. 2021

K dnešnímu 1. čtení a evangeliu:

Více..

Jaro je tady

6. 3. 2021

Před farou právě rozkvetly bledule přesazené ze zahrady u mého rodného domu, dar mé švagrové. Sněženky od ní jsou u kostela. Je zajímavé, že v starozákonní knize Moudrosti v 7 verši 2. kapitoly čteme: ... ať nám neunikne žádný květ jara!

Více..

Přímluva druhých

5. 3. 2021

Promluva P. Josefa Peňáze na 1. čtení ze čtvrtka  4.3.2021 - Jer 17, 5-10  - s názvem: SPOLÉHÁNÍ NA PŘÍMLUVU SVATÝCH 

Více..

Postní kapky

4. 3. 2021

P. Petr Hofírek nabízí Postní kapky i v letošním roce: „Jsem rád, že se letos do přípravy obsahu zapojil otec arcibiskup Jan Graubner svými postními impulzy a vážím si také toho, že P. Martin Holík (ředitel rádia Proglas) natočil celou encykliku svatého papeže Jana Pavla II. o Božím milosrdenství. Takže letos „kapky“ budou ještě inspirativnější.“

Více..

Procházky jen v katastru

3. 3. 2021

Jenom v katastru své obce máme teď chodit na vycházku. Přitom se můžeme i modlit. V našem katastru je zajímavým cílem 

Více..

I u nás se modlíme za nemocné v celé Evropě

3. 3. 2021

Církev v Evropě se modlí za oběti pandemie. Podle rozpisu se v Čechách, na Moravě a v našem dílu Slezska máme modlit dne 17.3. - tedy za 14 dní.

Více..

Právě dnes a pak každé úterý

2. 3. 2021

České nebe s historikem prof. Martinem Weisem
Mimořádná nabídka živého vysílání cyklu přednášek o českých světcích, který je vysílán každé úterý vždy od 18 hod. do cca 18:45 hod. na webové adrese www.dubne.cz.

Více..

Hezky pěšky

2. 3. 2021

Brněnští salesiáni vymysleli pro letošní postní dobu zvláštní aktivitu, jejímž cílem je přispět k jejímu smysluplnému prožití. Svůj projekt nazvali Putování za Světlem a na rozdíl od většiny současných akcí není online, ale zve naopak ven do přírody.

Více..

Promluva na 2. pondělí postní

1. 3. 2021

Nemoc, protiepidemická opatření a hřích vs. BŮH   P. Josef Peňáz
V dnešním čtení (Dan 9, 15-19) spojuje prorok Daniel vyznání hříchů s oslavou Boží dobrotivosti a prosbou o odpuštění. Každý může porovnat, kolik prostoru je věnováno prvnímu a kolik druhému tématu.

Více..

Nejen pro snoubence

1. 3. 2021

Zajímavá ON-LINE  nabídka přišla z nedaleké Radešínské Svratky. Mrkněte sem a využijte příležitosti.

Více..

Postní hádanky

28. 2. 2021

Pražská arcidiecéze nabízí POSTNÍ HÁDANKY  pro zájemce a znalce liturgie. Vše najdete zde. Zkuste to!

Poprvé v dějinách

27. 2. 2021

Poprvé v dějinách byla dnes v našem kostele sloužena mše sv. ke cti sv. opata Řehoře z Nareku, kterého papež František prohlásil před 5 lety učitelem církve a letos jeho svátek zařadil do celocírkevního kalendáře právě na 27. února.

Více..

Oběti totality

26. 2. 2021

Včera v den 71. výročí mučednické smrti P. Josefa Toufara, rodáka z z Arnolce v těsném sousedství farnosti bohdalovské, byla ve farním kostele sv. Vavřince mše sv. za oběti všech totalit,

Více..

Pozdraven buď svatý kříž

25. 2. 2021

Pozdraven buď svatý kříž, na němž umřel Pán Ježíš. Důvěřuj v něj, duše má, abys byla spasená. Tak se modlíme nejen v postní době a v kostele nás k tomu vede obraz ukřižovaného Pána Ježíše před hlavním oltářem, všem jasně na očích. 

Více..

Zvoňte zvony v šíř i v dál

24. 2. 2021

Dnes po večerní mši sv. v kapli v Kotlasích bylo krásně slyšet sv. Václava, který v N. Veselí (vzdáleném vzdušnou čarou 4 km) zval k modlitbě Anděl Páně.

Více..

S pomocí Boží.....

24. 2. 2021

Bože, buď milostiv a žehnej nám.

Odplať našim předkům vše, co pro nás vykonali a smiluj se nad našimi zemřelými.

Na přímluvu sv. Václava nedej zahynouti nám ni budoucím.

Na přímluvu sv. Vavřince dopřej nám věrnost až do konce.

Covid a svoboda

23. 2. 2021


COVID A SVOBODA - podnět k netradičnímu půstu   P. Josef Peňáz

V tomto zamyšlení se nechci zabývat poměrem mezi svobodou a zodpovědností, jak by se mohlo na první pohled zdát. O svobodě v souvislosti s Covidem19 chci mluvit z jiného hlediska. Nejprve si ale dovolím položit řečnickou otázku: Řešili jste tuto nemoc nebo související témata – od vládních opatření přes vakcínu až třeba po dopad na ekonomiku – při posledním společném obědě?

Více..

20.2.21

20. 2. 2021

Při soukromé pouti k Panně Marii Bohdalovské na vrcholku Havliny nad Chroustovem jsem dnes - letos poprvé - uslyšel pár trylků skřivana. Víme, že sice měl vrznout už na Hromnice (2.2.), ale to zpoždění vyznačené jednou nulou snad nikomu nevadí. V Bibli čteme v žalmu 50. a verši 11., jak Bůh říká: Znám všechny ptáky na nebi, mé je vše, co se hemží na poli. Obdivujme Stvořitele a děkujme mu i jeho Synu Ježíši Kristu, Vykupiteli, zvláště teď v době postní, neboť svým křížem vykoupil svět, lidstvo  i mne.

Sbírka 21. února 2021

19. 2. 2021

O nadcházející 1. postní neděli, 21.2.2021, je termín sbírky "Haléř sv. Petra", na dobročinnost svatého Otce (v naší zemi se obvykle koná v neděli poblíž svátku Stolce sv. Petra). Pán Bůh zaplať za každý dar. 

Více..

Tři v jednom

15. 2. 2021

3 v 1 vidíme často jako reklamu. Občas, úplně jinde, čteme o rozloučení s našimi zemřelými. Někdy se tam píše, že přitom poděkujeme za jejich život. I zde však

Více..

Nedělní mše sv. v Bohdalově jemně posunutá

13. 2. 2021

Nedělní mše sv. v Bohdalově je od začátku doby postní posunutá o půl hodiny, začíná v 10:30 hod.

V den Panny Marie Lurdské

11. 2. 2021

Na Pannu Marii Lurdskou (11.2.) jsem si vzpomněl, jak se často říká: Byl(i) jsem(me) v Lurdech a je to tam samá komerce, samý kšeft. Kdo se skutečně dívá kolem sebe, může cestou k lurdským svatyním všimnout brány, na které je napsáno: Zde začíná posvátný prostor. Před ní je opravdu jeden obchod vedle druhého a ještě nějaké stánky, úplně před ní ještě kdosi prodával svíčky k procesí, ale pak už nic, jen sochy, kanceláře, baziliky, prostranství a na konci jeskyně a za ní křížové cesty. Pěkně a jasně odděleno.

Více..

Dopis našeho o. biskupa

7. 2. 2021

Milé sestry a bratři,

jako každoročně se blíží doba rozhodování nejen pro ty, kteří končí studium na střední škole.Blíží se doba podávání přihlášek ke studiu bohosloví a formaci ke kněžství.

Více..

Požadavky světa naruby.

29. 1. 2021

Blahoslavenství obracejí požadavky světa naruby - Sheen, Fulton J. , biskup
(Kapitola 11. z knihy Life of Christ (1958, 1977) – Život Krista; slovenský překlad vydalo Vydavatelstvo Dobrá kniha, Trnava, 1998, ISBN 80-7141-207-4)
     Jako první a druhé dějství v dramatu o dvou jednáních, tak blízko si jsou dvě hory: Hora Blahoslavenství a hora Kalvárie. Ten, kdo vystoupil na první horu, aby učil blahoslavenství, musí nezbytně vystoupit i na druhou, aby žil to, čemu učí.

Více..

Tříkrálové pokladničky

26. 1. 2021

Tříkrálové pokladničky:

v N. Veselí se  vybralo celkem 47839,-- Kč, v celé farnosti   100279,-- Kč,

v Bohdalově  41672,-- Kč, v celé farnosti  73428,-- Kč. Vše už je předáno Charitě. Podrobný rozpis obcí je níže 

PÁN BŮH ZAPLAŤ ZA VAŠE DARY I JMÉNEM TĚCH, KTERÝM CHARITA DÍKY VÁM MŮŽE POMÁHAT. 

Více..

Zemřel o. Jan Rybář

15. 1. 2021

Včera 14.1.2021 zemřel o. Jan Rybář v požehnaných 89 letech pozemského života.

Odpočinutí věčné, dej mu, o Pane ....

Jako vzpomínku si můžete přečíst  jeho úvahu z r. 2018 otištěnou na str. 60 v knize Rybář na poušti, vydané spol. Grantis v Ústí n. Orlicí 2020

Více..

Poděkování za web

9. 1. 2021

Jménem farníků i všech návštěvníků děkuji všem, kteří se po dlouhá léta starali o webové stránky pro Nové Veselí a okolí zavěšené na Wordpressu. Upřímné Pán Bůh zaplať za vaši vytrvalost a obětavost.

Jan Peňáz, farář 

Tři králové píší

6. 1. 2021

Tři králi píší křídou a říkají přitom:

Teď vám tu napíšem svaté tři krále,
by s vámi zůstali, my půjdem dále.

Více..

Na Tři krále

6. 1. 2021

Tříkrálové ohlášení velikonoc a dalších svátků

Na Tři krále se dříve ohlašovalo v kostele, kdy budou v tom roce svátky, další ohlašování bylo doma mezi sousedy. Vše najdete zde:

Více..

Je po svátcích

1. 1. 2021

Je po svátcích a je vymalováno - tak nějak se to říká i při jiných příležitostech, ale dnes to platí zvlášť přiléhavě.

Ale pozor!

Ono vymalováno skutečně je, vždyť ten kdo právě měl 2020. narozeniny (+ - nějaký ten rok, nebuďme puntičkáři), ale kterému je pořád 33 let, protože je vzkříšený a už neumírá, smrt a tedy ani stáří nad ním vládu nemá - Řím 6,9, už odešel, aby nám připravil místo, jak sám řekl  - Jan 14,2.

Více..

Počet míst v Bohdalově

28. 12. 2020

V celém bohdalovském kostele - v lavicích a na židlích - je 300 míst k sezení. Podle právě platných předpisů může tedy na mši svatou přijít 30 účastníků. Kostelníci, varhaníci, ministranti i kněz mohou přijít navíc.

Počet míst v Novém Veselí

28. 12. 2020

V celém novoveselském kostele - v lavicích, na lavičkách a na židlích - je 264 míst k sezení. Podle právě platných předpisů může tedy na mši svatou přijít 26 účastníků. Kostelníci, varhaníci, ministranti i kněz mohou přijít navíc.